Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Fotosynteza - molekularne i strukturalne podstawy

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1400-222FMiSP
Kod Erasmus / ISCED: 13.104 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0511) Biologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Fotosynteza - molekularne i strukturalne podstawy
Jednostka: Wydział Biologii
Grupy: Przedmioty DOWOLNEGO WYBORU
Przedmioty obieralne na studiach drugiego stopnia na kierunku bioinformatyka
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

monograficzne

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Na wykładach zostaną przedstawione zagadnienia związane z procesem fotosyntezy, widzianym jako ciąg procesów umożliwiających, w oparciu o złożony, hierarchicznie zorganizowany układ strukturalny, wykorzystanie reakcji fotochemicznych. Zostaną omówione fizyczne podstawy procesów fotochemicznych, budowa strukturalna kompleksów białkowo-barwnikowych roślin i ich przestrzenna organizacja w błonach chloroplastów. Omówiona zostanie biogeneza i budowa chloroplastów oraz procesy związane z regulacją fotosyntezy. Szeroko zostaną przedstawione współczesne kierunki badań nad fotosyntezą, w tym modyfikacje tego procesu i zagadnienia sztucznej fotosyntezy.

Pełny opis:

Wykład ma za zadanie:

- wytłumaczenie istoty procesów fotochemicznych i ich związku z budową strukturalną kompleksów fotosyntetycznych

- omówienie hierarchicznej organizacji kompleksów fotosyntetycznych i ich przestrzennego rozmieszczenia w błonach tylakoidów

- omówienie złożoności mechanizmów transportu elektronów

- przedstawienie budowy przestrzennej chloroplastów oraz lipidomu i proteomu tych organelli w odniesieniu do procesów związanych z fotosyntezą

- omówienie biogenezy plastydów oraz powstawania sieci błon tylakoidów

- omówienie dynamiki błon tylakoidów i znaczenia tego procesu w regulacji fotosyntezy

- wytłumaczenie złożoności mechanizmów regulujących fotosyntezę, od regulacji transportu elektronów w łańcuchu fotosyntetycznym do regulacji ekspresji genów

- przedstawienie strategii badań nad fotosyntezą w czasach świadomości klimatycznej, w tym modyfikacji genetycznych usprawniających funkcjonowanie tego procesu

- omówienie zagadnień sztucznej fotosyntezy, czyli badań inspirowanych naturalnymi procesami fotochemicznymi

Efekty uczenia się:

Po zaliczeniu przedmiotu student:

Identyfikuje i definiuje za pomocą narzędzia chemii i fizyki mechanizmy reakcji fotosyntetycznych na poziomie molekularnym i komórkowym (K_W01)

Rozumie związek między budową strukturalna kompleksów białkowo-barwnikowych a procesami fotochemicznymi oraz zasady hierarchicznej organizacji układów biologicznych (K_W03)

Rozumie uwarunkowania ewolucyjne złożoności układu fotosyntezy i zasady mechanizmów regulujących ten proces biologiczny (K_W11)

Czyta ze zrozumieniem naukowe i popularnonaukowe teksty dotyczące zagadnień będących przedmiotem wykładu (K_U02)

Potrafi krytycznie opracować wybrany problem biologiczny, dotyczący fotosyntezy i jej zastosowań w formie pisemnego referatu, z poprawna dokumentacją (K_U07)

Poszerza zainteresowania w obrębie nauk przyrodniczych o tematykę dotycząca fotosyntezy, w szczególności dotyczących wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym (K_K01)

Przekazuje społeczeństwu informacje o nowych osiągnięciach z zakresu fotosyntezy i potrafi przekazać te informacje w sposób zrozumiały (K_K06)

Metody i kryteria oceniania:

Formą zaliczenia jest krótkie opracowanie tematyczne przygotowane na wylosowany temat związany z zagadnieniami poruszanymi na wykładzie. Student przygotowuje opracowanie w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania tematu pracy.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Katarzyna Gieczewska
Prowadzący grup: Maciej Garstka, Katarzyna Gieczewska, Łucja Kowalewska, Magdalena Łazicka, Radosław Mazur, Joanna Wójtowicz
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Wykład - Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych.
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa
tel: +48 22 55 49 126 https://www.wne.uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)