Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Business Intelligence w Tableau w praktyce biznesowej

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2400-ZEWW933
Kod Erasmus / ISCED: 14.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0311) Ekonomia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Business Intelligence w Tableau w praktyce biznesowej
Jednostka: Wydział Nauk Ekonomicznych
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

nieobowiązkowe

Założenia (opisowo):

Znajomość narzędzi Business Intelligence w MS Excel.

Skrócony opis:

Kurs ten jest odpowiedzią na nieustanny wzrost znaczenia analizy danych w otoczeniu biznesowym. W erze bardzo szybko przyrastającej ilości zbieranych danych, tradycyjne narzędzia i arkusze kalkulacyjne są niewystarczającymi narzędziami do formułowania wniosków i podejmowania odpowiednich akcji. Program kursu powstał w oparciu o analizę dotyczącą trendów na rynku pracy. Business Intelligence jest nowym, szybko rozwijającym się obszarem służącym do pracy z danymi (od importu danych, przez przetwarzanie, następnie raportowanie, po tworzenie wizualizacji w formie interaktywnych dashboardów, z których mogą korzystać tysiące użytkowników), który będzie absorbował coraz większą liczbę wykwalifikowanych specjalistów. Główną dewizą firmy Tableau Software jest łatwość w tworzeniu i intuicyjność w obsłudze. Dlatego, praca w Tableau nie wymaga programowania!

Pełny opis:

Kurs dedykowany jest analitykom danych oraz osobom zajmującym się przygotowywaniem analiz i wizualizacją danych. Tematyka kursu obejmuje zapoznanie słuchaczy z programami Tableau Desktop Professional (przetwarzanie i wizualizacja danych) oraz Tableau Online (wersja serwerowa). Tableau jest najbardziej uniwersalnym i wszechstronnym narzędziem z obszaru BI, a jednocześnie jednym z dwóch najczęściej używanych w firmach. Kurs jest dla każdego, kto chce zrozumieć dane. Podczas kursu nauczysz się jak łatwo zaimportować różne źródła danych oraz wykonać niezbędne przekształcenia i połączenia danych. Dowiesz się jak w łatwy i intuicyjny sposób tworzyć interaktywne dashboardy, które mogą być odświeżane w czasie rzeczywistym. Kurs Analityka biznesowa w Tableau dostarczy Ci nowych umiejętności pracy z danymi i podniesie Twoją konkurencyjność na rynku pracy.

Tematyka kursu obejmuje m.in. następujące zagadnienia:

1. Połączenia z bazami danych: połączenie z Tableau Server, łączenie z różnymi typami danych (.xlsx, .csv, .json), łączenie tabel z jednej lub kilku baz, przygotowanie danych do analizy (blendowanie, edycja metadanych, pivot, union, interpreter danych), typy połączeń (Live/Extract), rozdzielanie danych.

2. Organizacja danych: filtrowanie, sortowanie, grupowanie, hierarchie, zestawy (sets).

3. Tworzenie wykresów i pól: terminologia Tableau (miara i wymiar), pola dyskretne i ciągłe, pola automatycznie wygenerowane przez Tableau; różne typy wykresów, m.in. histogram, mapa cieplna (heat map), mapa drzewa (tree map), wykres pociskowy (bullet graph), wykres kombi, wykres punktowy (scatter plot), tabela danych (cross tab), bar in bar chart, wykres pudełkowy (box plot); używanie tytułów wykresów, podpisów, tooltips, edycja osi, użycie etykiet danych.

4. Wykonywanie obliczeń: manipulacja tekstami oraz datami, tworzenie obliczeń Quick Table Calculations, wyrażenia poziomu szczegółowości (LOD expressions), praca z agregacją, wyrażenia logiczne, sumy i sumy częściowe, obliczenia do łączenia tabel.

5. Praca na mapach: nawigacja, niestandardowe terytoria, wyszukiwanie geograficzne, modyfikacja lokalizacji wewnątrz Tableau, importowanie i zarządzanie niestandardowym geo-kodowaniem, użycie niestandardowego tła jako mapy, podłączenia do danych geograficznych.

6. Tworzenie interaktywnych dashboardów: budowanie dashboardów i historii (stories), tworzenie akcji w dashboardach, projektowanie dashboardów na różne urządzenia, używanie najlepszych praktyk tworzenia dashboardów, publikacja.

7. Program Tableau Online: obsługa serwera Tableau Online, publikacja raportów w formie dashboardów na serwerze, zarządzanie rolami, administracja.

Uwagi:

1. Zajęcia odbywają się w formie elearningu (pełne materiały do zajęć wraz z rozwiązaniami oraz przygotowane wcześniej filmy instruktarzowe wyjaśniające omawiane zagadnienia – brak zajęć na żywo) na platformie: https://elearning.wne.uw.edu.pl.

2. Kurs jest częścią ścieżki edukacyjnej pt. „Dashboardy analityczne z wykorzystaniem narzędzi Business Intelligence”, po ukończeniu której uczestnicy otrzymują certyfikat. Szczegóły na stronie WNE UW (Student > Ścieżki edukacyjne).

3. Istnieje możliwość realizacji kursów „Business Intelligence w Power BI w praktyce biznesowej” i „Business Intelligence w Tableau w praktyce biznesowej” w jednym semestrze. Oba kursy składają się z 6 bloków po 5 godzin dydaktycznych każdy i będą realizowane jeden po drugim. Kurs „Power BI …” do końca marca, a kurs „Dashboardy …” od początku kwietnia.

4. Obowiązującą na kursie wersją oprogramowania jest Microsoft Office 2021 lub nowszy (wersja językowa: polski, system operacyjny: Windows). Korzystanie z wcześniejszej wersji jest możliwe, ale będzie się wiązało z pewnymi utrudnieniami. Wersja językowa Angielska nie stanowi problemu, ale inny system operacyjny (np. Mac) może wiązać się z pewnymi utrudnieniami (inna konstrukcja Wstążki, inne działanie niektórych narzędzi Excela, inne skróty klawiaturowe). Uniwersytet Warszawski nie udostępnia uczestnikom potrzebnego sprzętu komputerowego ani oprogramowania.

Literatura:

materiały własne

Efekty uczenia się:

You will be able to navigate Tableau freely - importing data and creating data connections, preparing data for analysis and building visualizations. You will learn not only how to create charts, but also when best to use them. You'll get tips on data visualization such as using the right colors and making charts more readable. Thanks to the course, you will learn the latest trends in the area of business analytics (Business Intelligence) and be able to create professional interactive dashboards that can be used by thousands of people on the web.

Metody i kryteria oceniania:

Na końcową ocenę składają się:

- końcowy projekt zaliczeniowy: 100 pkt

- dodatkowe punkty za aktywność (m.in.) wypowiedzi na forach, oraz dodatkowe zadania nieobowiązkowe.

Oceny:

Punkty Ocena

[0-50) 2

[50-60) 3

[60-70) 3,5

[70-80) 4

[80-90) 4,5

[90-100) 5

od 100 5!

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2024/25" (jeszcze nie rozpoczęty)

Okres: 2025-02-17 - 2025-06-08

Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Łukasz Filipiuk, Przemysław Kusztelak
Prowadzący grup: Łukasz Filipiuk, Przemysław Kusztelak
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych.
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa
tel: +48 22 55 49 126 https://www.wne.uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-7 (2024-10-21)