Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Bohaterowie i barbarzyńcy biznesu. Jak się od nich uczyć? Czego unikać?

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2600-BBB-OG
Kod Erasmus / ISCED: 04.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0410) Biznes i administracja Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Bohaterowie i barbarzyńcy biznesu. Jak się od nich uczyć? Czego unikać?
Jednostka: Wydział Zarządzania
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Przedmioty ogólnouniwersyteckie społeczne
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

.Wykład oparty na metodzie studium przypadku realizowany z udziałem potomków znanych rodzin przedsiębiorców w Polsce oraz autorów prac z historii organizacji w Polsce i w skali globalnej, realizowany częściowo w terenie, w miejscach związanych z tradycją biznesu. Zajęcia wypełnią wykłady, projekcje filmowe i podkasty, dyskusje, wizyty studyjne (realne lub wirtualne) w wybranych miejscach związanych z tradycją organizacyjną w Warszawie, a w miarę możliwości także w innych miastach oraz prace projektowe w zespołach (realizowane głównie jak praca własna studentów), zmierzające do stworzenia przyczynków do społecznej historii organizacyjnej widzianej z perspektywy osobistej i lokalnej, stanowiącej „bank” dobrych praktyk dla teraźniejszości.



Użyteczny jest brak uprzedzeń do historii lub chęć zmierzenia się z tym uprzedzeniami; przedmiot koresponduje z socjologią organizacji, psychologią w biznesie oraz zachowaniami organizacyjnymi



Przedmiot realizowany zdalnie.


Zajęcia nie są przeznaczone dla studentów Wydziału Zarządzania UW.


Aby zajęcia ruszyły na przedmiot musi się zapisać minimum 25 osób.


Tryb prowadzenia:

zdalnie

Skrócony opis:

Przedmiot składa się z historycznych studiów przypadków rozwiązywanych w aktywnym kontakcie prowadzącego ze słuchaczami. Ukazuje użyteczność doświadczenia historycznego dla rozumienia i zwiększania efektywności działań biznesowych i szerzej, organizacyjnych dzisiaj. Uczy poszukiwania oraz wykorzystania dobrych i złych praktyk niesionych przez wybrane studia przypadków z historii biznesu od XIX wieku (lub wcześniejszych) do czasów współczesnych.

Pełny opis:

1. Przedmiot poświęcony jest wykorzystaniu historii organizacyjnej jako źródła doświadczeń i inspiracji w zakresie zrównoważonego zarządzania dla dzisiejszych przedsiębiorców, menadżerów oraz pracowników różnorodnych firm zarówno sensu stricto biznesowych, jak i z sektora publicznego oraz non-for- profit.

2. Ukazuje – na konkretnych przypadkach - możliwości analizy tradycji organizacyjnych, szczególnie XIX, XX i XXI wieku (a także starszych) oraz „przekładania” tych tradycji na konkretne praktyki organizacyjne, konkurencyjne w dobie obecnej, a równocześnie służące zrównoważonemu rozwojowi.

3. We wstępnej części zajęć wyjaśnione zostaną trudności z wykorzystaniem historii we współczesnym zarządzaniu, zaprezentowana będzie perspektywa historii organizacyjnej i historiografii organizacji, sposoby unikania błędu prezentyzmu oraz koncepcje „pamięci organizacyjnej” jako „pomostu” między historią i praktyką zarządzania.

4. Główną część zajęć wypełnią konkretne praktyki biznesowe niesione przez historię organizacyjną, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń polskich oraz innych: „klasycznych” (amerykańskich i zachodnioeuropejskich), a także spoza „centrów” historii biznesu.

Literatura:

Podstawowa:

Tarasiewicz, K. (2013). Zapach świeżej kawy, red. nauk. Ochinowski, T. Warszawa: PWN.

Uzupełniająca:

1. Maclean, M., Clegg, S. R. and V. Cha Harvey, V. Ch. (ed.). (2020). Historical Organization Studies. Theory and Applications. Routledge.

2. Ochinowski, T. (2016). Jak rozmawiać z przeszłością, by wzbogacić komunikację w teraźniejszości, czyli o pożytkach z historiografii organizacji. W: Kostera, M. i Nierenberg, B. (red.), Komunikacja społeczna w zarządzaniu humanistycznym. Kraków: 2016. Wyd. UJ,

s. 187- 202.

3. Ochinowski, T. (2019). Raz na górze, raz na dole. O badaniu koniunktury w Polsce, seria: Monografie. Warszawa: 2019. Polski Instytut Ekonomiczny.

Efekty uczenia się:

Student potrafi krytycznie wykorzystać studia przypadków z historii organizacyjnej, umie rekonstruować te tradycje, wydobywać z nich dobre praktyki biznesowe, unikać złych praktyk oraz wykorzystywać te umiejętności w aktualnej działalności biznesowej i szerzej organizacyjnej

Metody i kryteria oceniania:

Ocenie podlega przygotowanie historii rodzinnych lub lokalnych tradycji przedsiębiorczości z perspektywy biografii uczestników zajęć, projekt dotyczący wykorzystania tradycji do optymalizacji działalności organizacyjnej dzisiaj, różne formy promocji pamięci o doświadczeniu historycznym jako aktualnej kompetencji menadżerskiej

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin, 40 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Tomasz Ochinowski
Prowadzący grup: Tomasz Ochinowski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych.
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa
tel: +48 22 55 49 126 https://www.wne.uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)