Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Projekt naukowy 1

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3005-KU6PROJEKTN
Kod Erasmus / ISCED: 08.903 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0229) Nauki humanistyczne (inne) Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Projekt naukowy 1
Jednostka: Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej
Grupy: Harmonogram zajęć Slawistyki
Zajęcia specjalnościowe 1M
Punkty ECTS i inne: 10.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Projekt naukowy jest przedmiotem obligatoryjnym, którego zadaniem jest wprowadzenie studentów w pracę badawczą. Jego celem jest realizacja efektów kształcenia na poziomie indywidualnym, ale również związanie studentów ze środowiskiem badawczym instytutu i szerzej, uniwersytetu, jak też popularyzacja badań prowadzonych przez pracowników instytutu wśród społeczności studenckiej.

Prowadzony jest przez dwa lata na studiach magisterskich. Wymagana jest znajomość jednego z języków specjalnościowych na poziomie co najmniej B2+.


Tryb prowadzenia:

w sali i w terenie

Skrócony opis:

Zadaniem przedmiotu jest wprowadzenie studentów w pracę badawczą. Jego celem jest realizacja efektów kształcenia na poziomie indywidualnym, ale również związanie studentów ze środowiskiem badawczym instytutu i szerzej, uniwersytetu, jak też popularyzacja badań prowadzonych przez pracowników instytutu wśród społeczności studenckiej.

Pełny opis:

Projekt naukowy jest przedmiotem obligatoryjnym, którego zadaniem jest wprowadzenie studentów w pracę badawczą. Jego celem jest realizacja efektów kształcenia na poziomie indywidualnym, ale również związanie studentów ze środowiskiem badawczym instytutu i szerzej, uniwersytetu, jak też popularyzacja badań prowadzonych przez pracowników instytutu wśród społeczności studenckiej.

Prowadzony jest przez dwa lata na studiach magisterskich.

Na początku danego roku akademickiego działające w Instytucie zespoły badawcze i pracownia proponują student/k/om tematy badawcze, nad którymi chcą pracować wspólnie ze studentami.

Student/ka wybiera temat i przez dwa lata będzie mieć obowiązek aktywnego uczestniczenia w pracach wybranego zespołu badawczego. Spotkania zespołu, w których uczestniczą studenci, muszą się odbyć co najmniej dwa razy w semestrze. Osoba prowadząca projekt wspólnie z uczestnikami ustala harmonogram pracy (spotkań oraz działań badawczych), dostosowany do specyfiki tematu i obszaru badawczego.

Literatura:

Ustalana indywidualnie w zależności od tematu badawczego podanego w danym roku akademickim.

Efekty uczenia się:

Student/ka zna i rozumie:

- w stopniu pogłębionym i potrafi zastosować we własnej działalności badawczej i profesjonalnej, związanej z badaniem kultury i języka krajów Słowiańszczyzny zachodniej i południowej, dominujące paradygmaty oraz perspektywy badawcze w naukach humanistycznych

- kluczowe tradycje badania fenomenów kulturowych i ich relacje w obrębie danego obszaru Słowiańszczyzny

- formalne, merytoryczne i etyczne zasady przygotowania indywidualnych i zespołowych projektów badawczych oraz potrafi wykorzystać je w realizacji własnych projektów

na czym polega praca badawcza

- podstawowe sposoby prowadzenia badań kulturoznawczych oraz sposoby ich popularyzacji, jak też organizowania i finansowania badań naukowych

- odpowiedzialność badawczą.

Student/ka potrafi:

- logicznie sformułować problem badawczy, uzasadnić merytorycznie podjęcie badań oraz zaprojektować weryfikację postawionej tezy

- posługiwać się poprawnie metodami badawczymi i terminologią właściwą dla dziedziny w analizie fenomenów kulturowych i językowych wybranego kraju słowiańskiego

- gromadzić dane i materiały źródłowe

- prowadzić dyskusję merytoryczną, jak też przygotować samodzielnie spotkanie naukowe

- pracować zespołowo (aktywnie współpracować z innymi członkami zespołu, udzielać pomocy w przygotowaniu projektu badawczego innym członkom zespołu, wyznaczać zadania zespołowe, pełnić w grupie badawczej wyznaczoną funkcję, brać odpowiedzialność za wyniki zespołu)

- samodzielnie wykorzystywać, zarówno w pracy indywidualnej, jak i zespołowej wszystkie nabyte kompetencje,

Student/ka jest gotowa/gotów do:

- obiektywnej oceny swoich umiejętności w rozwiązywaniu problemów naukowych i praktycznych, zauważając, że potrzebuje wsparcia w postaci wiedzy i opinii ekspertów w danej dziedzinie

- wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności w praktyce, w życiu społecznym i gospodarczym

- nawiązywania relacji z otoczeniem akademickim i pozaakademickim w celu prezentacji badań

Metody i kryteria oceniania:

W ciągu pierwszego roku realizowania przedmiotu student/ka pod opieką osoby prowadzącej projekt ma obowiązek wykonać następujące zadania:

(a) redakcja całości lub fragmentu tekstu naukowego pod opieką członka pracowni

(b) kwerenda naukowa - wykonanie kwerendy zleconej przez zespół/pracownię w ramach wspólnego przygotowywania zadania badawczego

(c) prezentacja tematów naukowych (wybór i opracowanie tematu badawczego, wpisującego się w obszar badany przez zespół)

(d) recenzja publikacji naukowych

(e) metody i narzędzia do realizacji zadań badawczych (przedstawienie na forum zespołu propozycji wykonania zadania badawczego ALBO przedstawienie zagadnienia na podstawie wysłuchanego referatu na konferencji/lektury tekstu: przedstawienie i krytyka narzędzi badawczych; omówienie zadanej lektury pod kątem użytych rozwiązań analitycznych)

(f) uczestnictwo spotkaniach zespołu/pracowni

Warunkiem zaliczenia jest zrealizowanie przez studenta/studentkę aktywności z powyższej listy.

Dopuszczalne są 2 nieobecności w semestrze, każda kolejna nieobecność musi być zaliczona w sposób uzgodniony wcześniej z prowadzącym.

Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pracach pisemnych i prezentacjach zaliczeniowych określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku. Studenci mogą posługiwać się narzędziami SI tylko w sytuacjach, w których prowadzący dopuszcza ich użycie.

Zajęcia w cyklu "Rok akademicki 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Projekt badawczy, 15 godzin, 15 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Iliana Genew-Puhalewa, Patrycjusz Pająk
Prowadzący grup: Patrycjusz Pająk
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Projekt badawczy - Zaliczenie
Pełny opis:

Tematy projektów, proponowanych w bieżącym roku akademickim, znajdują się w części sylabusa poświęconej poszczególnym grupom.

Zajęcia prowadzone są w trybie nieregularnych spotkań zgodnie z kalendarzem ustalonym przez osobę prowadzącą z uczestni(cz)kami.

Zajęcia w cyklu "Rok akademicki 2024/25" (w trakcie)

Okres: 2024-10-01 - 2025-06-08
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Projekt badawczy, 15 godzin, 15 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Elżbieta Kaczmarska-Zglejszewska, Robert Kulmiński
Prowadzący grup: Elżbieta Kaczmarska-Zglejszewska, Robert Kulmiński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Projekt badawczy - Zaliczenie na ocenę
Pełny opis:

Tematy projektów, proponowanych w bieżącym roku akademickim, znajdują się w części sylabusa poświęconej poszczególnym grupom.

Zajęcia prowadzone są w trybie nieregularnych spotkań zgodnie z kalendarzem ustalonym przez osobę prowadzącą z uczestni(cz)kami.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych.
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa
tel: +48 22 55 49 126 https://www.wne.uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-7 (2024-10-21)