Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Podstawy prezentacji naukowej

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1400-236PPN-OG
Kod Erasmus / ISCED: 13.104 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0511) Biologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Podstawy prezentacji naukowej
Jednostka: Wydział Biologii
Grupy: Przedmioty do wyboru/specjalizacyjne na kierunku MSOŚ oferowane przez Wydział Biologii
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Przedmioty ogólnouniwersyteckie ścisłe
Przedmioty ogólnouniwersyteckie Wydziału Biologii
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Skrócony opis:

Celem zajęć jest poznanie zasad profesjonalnego przekazu informacji i praktyczne jej przećwiczenie. Zajęcia są skierowane do studentów, którzy chcieliby opanować problem wystąpień publicznych oraz doskonalić sposoby prezentacji i przedstawiania najróżniejszych zagadnień, w tym planów i wyników swoich badań. Ćwiczone będą głównie dwie podstawowe metody przekazywania wiedzy stosowane w praktyce akademickiej: referatu (wykładu) i postera (plakatu naukowego) kładąc nacisk na jakość przekazywania informacji, jej zrozumiałość i atrakcyjność dla odbiorcy.

Pełny opis:

Jak wygłosić referat bez nerwów? Co zrobić, żeby wypowiedź była ciekawa i zrozumiała oraz zgodna z wymogami nauki? Jak wykonać ilustracje, skomponować tekst? A przede wszystkim - jak skutecznie przekazać innym te informacje, na których nam zależy? I jak uzyskać ich pozytywny odbiór? Odpowiedzią na takie i wiele innych pytań są te zajęcia, a wiedza zdobywana jest głównie dzięki osobistemu doświadczaniu wspomnianych sytuacji.

Celem zajęć jest poznanie zasad profesjonalnego przekazu informacji i praktyczne jej przećwiczenie. Zajęcia są skierowane do studentów, którzy chcieliby opanować problem wystąpień publicznych oraz doskonalić sposoby prezentacji i przedstawiania najróżniejszych zagadnień, w tym planów i wyników swoich badań. Wypełniają lukę w edukacji, kładąc nacisk na jakość przekazywania informacji, jej zrozumiałość i atrakcyjność dla odbiorcy. Ćwiczone będą głównie dwie podstawowe metody przekazywania wiedzy stosowane w praktyce akademickiej: referatu (wykładu) i postera (plakatu naukowego).

Treść zajęć:

­ rola skutecznego przekazu informacji, przekaz, odbiór, przetwarzanie i zapamiętywanie;

­ informacja tekstowa i wizualna, przekaz niewerbalny, konwersja typu informacji, straty i redundancja, przekaz kompleksowy;

­ pomocne zasady i techniki, elementy NLP, grafika prezentacyjna;

­ prezentowanie danych naukowych;

­ poster jako publikacja naukowa i wykonywanie plakatów, prezentacja referatowa i wygłaszanie referatów, główne błędy popełniane przy prezentacjach.

Do zadań uczestnika należeć będzie m.in. samodzielne wygłoszenie referatu i późniejsza analiza jego silnych i słabych punktów.

Skuteczny przekaz informacji jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia, nierzadko mając wpływ na osiąganie sukcesów w różnych dziedzinach. Sztuka prezentacjipowinna być podstawą umiejętności wykształconego człowieka. Szczególnego znaczenia nabiera jednak pod koniec studiów i w pierwszym okresie pracy zawodowej.

Literatura:

Brak obowiązkowej literatury.

Literatura nieobowiązkowa:

Batko A. - Sztuka perswazji. - Helion, Gliwice, 2005.

Kenny P. - Panie Przewodniczący, Panie, Panowie... Przewodnik po sztuce i technice wystąpień publicznych ułożony specjalnie dla inżynierów i pracowników nauki. - Politechnika Wrocławska Wrocław, 1995.

Leary M.- Wywieranie wrażenia na innych; O sztuce autoprezentacji. - GWP, Gdańsk, 2004.

Lunden B. Rosell L. - Techniki prezentacji; O sztuce przemawiania, angażowania i przekonywania. - BL Info Polska, Gdańsk, 2003.

Młyniec W. Ufnalska S. - Scientific communication, czyli jak pisać i prezentować prace naukowe. - 2003

Rosell L. - Techniki sprzedaży; O sztuce sprzedawania. - BL Info Polska, Gdańsk, 2005.

Weiner J. - Technika pisania i prezentowania przyrodniczych prac naukowych: przewodnik praktyczny. - PWN, Warszawa, 2003.

Zaczyński W. P. - Poradnik autora prac seminaryjnych, dyplomowych i magisterskich. - ŻAK, Warszawa, 1995.

Efekty uczenia się:

Umiejętność skutecznego przekazu wiedzy, wyników i koncepcji badań naukowych. Umiejętność wystąpień publicznych, zwłaszcza wygłoszenia i zilustrowania referatu naukowego. Wiedza o podstawowych zasadach komunikacji w kwestiach naukowych za pomocą najczęściej używanych form przekazu (prezentacja ustna, prezentacja multimedialna, plakat naukowy, artykuł naukowy). Zmniejszenie stresu i ułatwienie przygotowania i zaprezentowania właściwych treści, zwiększenia stopnia ich zapamiętania przez odbiorcę.

Metody i kryteria oceniania:

Ocena jakości przygotowanego i wygłoszonego referatu naukowego, dokonana przez odbiorców oraz aktywny udział w zajęciach (obecność na minimum 85% czasu zajęć).

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin, 10 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Jarosław Słoń
Prowadzący grup: Jarosław Słoń
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Wykład - Egzamin

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin, 10 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Jarosław Słoń
Prowadzący grup: Jarosław Słoń
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Wykład - Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych.
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa
tel: +48 22 55 49 126 https://www.wne.uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)