Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Seminarium specjalizacyjne (proseminarium) - postępowanie cywilne i upadłościowe

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2200-1F014
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Seminarium specjalizacyjne (proseminarium) - postępowanie cywilne i upadłościowe
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy: Seminaria specjalizacyjne dla studiów prawniczych (nowy program)
Punkty ECTS i inne: 5.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

[1.]

Postępowanie cywilne to jeden z kluczowych przedmiotów na studiach prawniczych, a dobre opanowanie jego podstaw teoretycznych ma istotne znaczenie dla zawodowej praktyki adwokatów i radców prawnych, a także sędziów i komorników.

[2.]

Główne zadania niniejszego proseminarium to:

a/

udzielenie seminarzystom efektywnego wsparcia w poznaniu i opanowaniu najważniejszych zasad oraz instytucji postępowania cywilnego i upadłościowego, a także restrukturyzacyjnego (postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne są odmianami postępowania cywilnego);

b/

poszerzenie i pogłębienie wiedzy studentów, uzyskanej dzięki uczestnictwu w wykładzie kursowym (jest on obligatoryjny dla wszystkich studentów) i w warsztatach (są one zajęciami fakultatywnymi);

c/

przygotowanie seminarzystów do samodzielnego stosowania metody naukowej;

d/

zachęcenie seminarzystów do napisania pracy magisterskiej z postępowania cywilnego, upadłościowego lub restrukturyzacyjnego – na V. roku studiów.

Pełny opis:

[ 1.]

Tematyka zajęć dostosowana jest do zainteresowań, potrzeb i możliwości seminarzystów.

W tej kwestii uwzględniane są propozycje poszczególnych seminarzystów.

W I. semestrze (zimowym) przerabiana jest problematyka z zakresu postępowania cywilnego (k.p.c.), a w II. semestrze (letnim) pojawia się także problematyka z postępowania upadłościowego, a w razie zainteresowania ze strony seminarzystów – również problematyka z postępowania restrukturyzacyjnego.

[2.]

Ze względu na powyższe ważnymi metodami są: omawianie poszczególnych regulacji procesowych „z ustawą w ręku” i obrazowanie wybranych kwestii na podstawie przykładów, zaczerpniętych z praktyki sądowej. Prowadzący zajęcia wykorzystuje w tym zakresie także doświadczenia z zakresu własnej praktyki zawodowej (radcy prawnego).

[3.]

W każdym semestrze przewidziana jest jedna seminaryjna praca zaliczeniowa (max. do 3 – 5 stron), dotycząca zagadnienia prawnego, omówionego na proseminarium (na podstawie referatu, wygłoszonego przez studenta, lub wprowadzenia, dokonanego przez Prowadzącego proseminarium). Celem tych prac jest wdrożenie seminarzystów do: /a/ przygotowywania opracowań pisemnych konkretnych zagadnień prawnych (zwięźle zredagowanych) oraz /b/ samodzielnego stosowania metody naukowej. Prace, po ich sprawdzeniu, są omawiane w czasie zajęć (kwestia tzw. informacji zwrotnej dla studentów).

[4.]

Napisanie prac semestralnych i ich omówienie ma także dodatkowy cel: zachęcenie seminarzystów do napisania pracy magisterskiej z postępowania cywilnego, upadłościowego lub restrukturyzacyjnego. Z tego względu w II. semestrze (letnim), po napisaniu i omówieniu tych prac, ma miejsce (w okresie 15.IV. – 15.V.) omówienie kwestii prac magisterskich i ewentualne ustalenie ich tematyki.

Literatura:

Literatura i orzecznictwo są podawane na bieżąco pod kątem studiowanej problematyki prawnej.

Efekty uczenia się:

[1.]

Dzięki metodycznej i systematycznej pracy w ramach zajęć seminarzysta IV roku:

(a) poznaje podstawy teoretyczne tego przedmiotu i jego znaczenie dla praktyki; wiedza ta jest zarazem przydatna zarówno w uczeniu się do egzaminu z postępowania cywilnego, jak i w prawidłowym przygotowaniu się do egzaminu na aplikacje prawnicze (np. adwokacką, radcowską, sądową, komorniczą);

(b) poznaje wybrane przykłady z praktyki sądowej, pozwalające prawidłowo rozpoznawać kwestie prawne, występujące w sprawach cywilnych, którym są także sprawy upadłościowe i restrukturyzacyjne; wiedza ta jest przydatna także w uzyskaniu ogólnej orientacji w zakresie specyfiki wykonywania zawodu prawnika.

[2.]

Dzięki powyższemu student poznaje również podstawy teoretyczne i warsztatowe do napisania i obrony pracy magisterskiej także z tego przedmiotu.

Metody i kryteria oceniania:

[1.]

Uzyskanie zaliczenia proseminarium uzależnione jest od nieprzekroczenia dopuszczalnego limitu nieobecności (każdy student ma prawo do 4 /czterech/ nieobecności w skali każdego semestru).

[2.]

Zaliczenie proseminarium na ocenę uzależnione jest od aktywnego udziału w zajęciach oraz od napisania zaliczeniowej pracy seminaryjnej (max. 5-stronicowej) na temat, zadany przez prowadzącego zajęcia (zob. wyżej – „Pełny opis”, pkt [ 3.] ).

Praktyki zawodowe:

Nie ma. -/-

Zajęcia w cyklu "Rok akademicki 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2023-10-01 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Seminarium specjalizacyjne, 60 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Andrzej Harla
Prowadzący grup: (brak danych)
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych.
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa
tel: +48 22 55 49 126 https://www.wne.uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)