Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Entrepreneurship - conditions for the creation and running of business. Protection of intellectual property in the enterprise and in the economy

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2400-EN3SL305A
Kod Erasmus / ISCED: 14.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0311) Ekonomia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Entrepreneurship - conditions for the creation and running of business. Protection of intellectual property in the enterprise and in the economy
Jednostka: Wydział Nauk Ekonomicznych
Grupy: Seminaria licencjackie dla III r. st.lic. ( Finanse i Inwestycje Międzynarodowe)
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: angielski
Rodzaj przedmiotu:

seminaria licencjackie

Założenia (opisowo):

Student jest wpisany na 3 rok studiów licencjackich lub ma zgodę na realizację seminarium licencjackiego (w innych sytuacjach).

Student nabył wiedzę i umiejętności przewidziane w programie studiów dla dwóch pierwszych lat kształcenia. Student jest zainteresowany zakresem seminarium przedstawionym w opisie przedmiotu oraz chce napisać pracę licencjacką w tym obszarze lub z nim pośrednio związanym. Jest gotowy do systematycznej pracy nad tekstem oraz w terminie wskazanym na zajęciach (dostosowanym do terminów wynikających z kalendarza akademickiego, tj. ok. miesiąc przed formalnym terminem złożenia pracy) przedstawienia całego przygotowanego przez siebie tekstu do ostatecznej poprawy i oceny przez promotora.

Skrócony opis:

Seminarium przeznaczone jest dla studentów zainteresowanych szeroko rozumianymi uwarunkowaniami kreowania i funkcjonowania przedsiębiorczości (w kontekście gospodarki polskiej, ale także i europejskiej oraz innych krajów). Studenci będą zachęcani do włączenia w zakres prac zagadnień związanych z ochroną własności intelektualnej oraz wybranymi aspektami innowacyjności. Prace przygotowane w ramach seminarium mogą kłaść nacisk zarówno na teoretyczny, jak i praktyczny aspekt wybranego zakresu. W wybranych tematach mile widziane (sugerowane) wykorzystanie wybranych metod analizy przestrzennej. Celem seminarium jest przygotowanie studentów do samodzielnego napisania pracy licencjackiej z przedstawionej wyżej tematyki, a efektem uczestnictwa jest przedstawienie gotowej pracy do obrony.

Pełny opis:

Program zajęć obejmuje dwa semestry. Pierwszy semestr jest przeznaczony na wprowadzenie do metodologii pisania prac dyplomowych, przedstawienie ogólnego zakresu zagadnień dotyczących problematyki przedsiębiorczości (także w kontekście ochrony własności intelektualnej oraz innowacyjności działalności gospodarczej), uzgodnienie z uczestnikami konkretnych tematów, celów i wstępnego planu poszczególnych prac a także potencjalnych pozycji bibliograficznych oraz źródeł danych.

Drugi semestr jest przeznaczony na przygotowywanie poszczególnych części pracy a także na ostateczną korektę tekstu. Równolegle będą omawiane w grupie oraz indywidualnie postępy w pisaniu pracy licencjackiej.

W trakcie seminarium student będzie zobowiązany minimum dwukrotnie (raz na semestr) do przedstawienia aktualnego stanu prac nad licencjatem w gronie współuczestników w celu przedyskutowania wspólnie wniosków i problemów.

Zakres tematów proponowanych prac licencjackich może być związany z następującymi zagadnieniami:

1. Podejmowanie działalności gospodarczej i przeżywalność firm.

2. Wybrane uwarunkowania funkcjonowania przedsiębiorstw.

3. Start-up jako szczególna forma podejmowania działalności gospodarczej.

4. Zagadnienia dot. analizy ekonomiczno-finansowej w przedsiębiorstwie z uwzględnieniem działalności typu start-up oraz praw własności intelektualnej, finansowanie start-upów.

5. Przedsiębiorczość a innowacyjność

6. Ekonomiczne aspekty ochrony własności intelektualnej (w szczególności przemysłowej, ale także praw autorskich) w przedsiębiorstwach

7. Ekonomiczne aspekty ochrony własności intelektualnej (w szczególności przemysłowej, ale także praw autorskich) dla gospodarki

8. Ochrona własności intelektualnej – wybrane aspekty prawne w Polsce i UE (kontekst gospodarczy)

9. Inne (pokrewne) – wg indywidualnych uzgodnień

W wybranych tematach mile widziane (sugerowane) wykorzystanie wybranych metod analizy przestrzennej.

Seminarium na wniosek studentów może być prowadzone w formie hybrydowej (mieszanej): część zajęć zdalnie, część w sali.

Literatura:

Literatura będzie dobrana indywidualne w zależności od tematów prac licencjackich studentów.

Efekty uczenia się:

WIEDZA

1. Student zna reguły i zasady przygotowywania i pisania pracy dyplomowej, wie jak sformułować cel pracy, pytania i/lub hipotezy badawcze oraz wybrać odpowiednią do nich metodę analizy.

2. Uczestnik wie jak przygotować odpowiedni zasób literatury oraz pozyskać i opracować dane empiryczne (dla metody odpowiedniej dla przygotowanej pracy).

3. Student ma pogłębioną wiedzę z zakresu wybranej przez siebie tematyki pracy dyplomowej.

4. Student wie o konieczności zapewnienia poprawności formalnej pracy w tym zna standardy wymagane od prac naukowych oraz rozumie konieczność respektowania praw autorskich.

UMIEJĘTNOŚCI

1. Student potrafi przygotować pracę dyplomową zgodnie z poznanymi zasadami i regułami.

2. Student potrafi spełnić wymogi formalne i merytoryczne stawiane pracom licencjackim

3. Student ma umiejętność spójnego i logicznego przeprowadzenia wywodu badawczego (na poziomie wymaganym od pracy licencjackiej) zgodnego z postawionymi celami i założeniami.

4. Student nabywa umiejętności zastosowania przyswojonej w trakcie studiów wiedzy do rozwiązania problemów związanych z zagadnieniami omawianymi w przygotowanej pracy.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE

1. Student potrafi uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności w szczególności w zakresie wybranej przez siebie tematyki pracy oraz ma świadomość potrzeby krytycznej analizy otaczających go zjawisk ekonomicznych.

2. Student potrafi odpowiednio określić priorytety w przygotowaniu i pisaniu pracy dyplomowej.

3. Student potrafi myśleć i działać w sposób samodzielny a także dąży do swojego rozwoju naukowego i rozumie konieczność dalszego rozwoju zawodowego.

Metody i kryteria oceniania:

Końcowym rezultatem uczestnictwa w seminarium jest przygotowanie pracy licencjackiej. Ocenie podlega przedstawienie na spotkaniach postępów w przygotowaniu pracy dyplomowej (w tym w szczególności osiągnięcia zamierzonych celów pracy), przy czym student jest zobowiązany do zaprezentowania ich (w formie referatu / prezentacji / omówienia) na seminarium minimum raz w semestrze. Po I semestrze student powinien mieć ustalony wstępny plan pracy, cel pracy, pytania badawcze i/lub hipotezy badawcze, główne pozycje literatury oraz wstępnie wybrane dane do części empirycznej. W II semestrze powinien sukcesywnie przedstawiać postępy w pisaniu poszczególnych części pracy. Zaliczenie II semestru możliwe po złożeniu pracy do Dziekanatu.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Seminarium licencjackie, 30 godzin, 4 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Mateusz Kopyt
Prowadzący grup: Mateusz Kopyt
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Seminarium licencjackie - Zaliczenie
Tryb prowadzenia:

mieszany: w sali i zdalnie

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych.
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa
tel: +48 22 55 49 126 https://www.wne.uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)