Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Rachunkowość i controlling w praktyce biznesowej i finansach przedsiębiorstw

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2400-PPMG129
Kod Erasmus / ISCED: 14.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0311) Ekonomia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Rachunkowość i controlling w praktyce biznesowej i finansach przedsiębiorstw
Jednostka: Wydział Nauk Ekonomicznych
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

seminaria magisterskie

Skrócony opis:

Celem seminarium jest przygotowanie studentów do napisania pracy magisterskiej z tematyki rachunkowości i finansów przedsiębiorstw (organizacji użyteczności publicznej, non-profit) z uwzględnieniem problemów zarządczych i opodatkowania. Tematyka pracy powinna odnosić się do zagadnienia / roli rachunkowości w organizacjach funkcjonujących na współczesnym rynku. Rachunkowość może obejmować rachunkowość finansową (księgowość) – ukierunkowaną na zewnątrz organizacji np. w formie sprawozdawczości finansowej, zeznań podatkowych, ujawnień informacji oraz rachunkowość zarządczą (controlling) – dostarczającą informacji wewnętrznym użytkownikom organizacji w celu wspierania zarządzania i procesu podejmowania decyzji w operacyjnej i strategicznej perspektywie.

Pełny opis:

Pełny opis przedmiotu

(max 65 tyś. znaków)

Celem seminarium jest przygotowanie studentów do napisania pracy magisterskiej z tematyki rachunkowości i finansów przedsiębiorstw (w tym także organizacji użyteczności publicznej, non-profit) z uwzględnieniem problemów zarządczych i opodatkowania. Temat pracy zostanie ustalony indywidualnie z każdym studentem.

Sudenci powinni zapoznać się z literaturą (przeprowadzić jej pogłębioną analizę), zaplanować i przeprowadzić własne badanie (ilościowe i/lub jakościowe (połączone z analizą statystyczną)) i przygotować pracę magisterską. W ciągu trzech semestrów Studenci powinni przygotować pracę magisterską obejmującą 3 rozdziały (np. teoretyczny, ekspercki (lub przegląd i analiza literatury zawierającej dotychczasowe badania empiryczne opublikowane w czasopismach naukowych z IF lub indeksowanych w bazie Scopus) i rozdział empiryczny).

Studenci zobowiązani są przedstawić strukturę pracy (tytuł pracy, plan pracy, cel, hipotezy badawcze), bibliografię oraz dokonać prezentacji koncepcji pracy i badania empirycznego na seminarium z wykorzystaniem metodologii pitching research prof. Roberta Faff z Queensland University Business School z Brisbane. Praca powinna przedstawiać wybrany problem badawczy w sposób wykorzystujący najnowszą literaturę, dotychczasowe badania i/lub nowoczesne metody badawcze, a także warsztat badawczy odpowiadający aktualnym standardom naukowym.

Praca powinna przedstawiać wybrany problem badawczy w sposób wykorzystujący najnowszą literaturę, dotychczasowe badania i/lub nowoczesne metody badawcze, a także odpowiadający aktualnym standardom naukowym warsztat badawczy.

Główne bloki tematyczne:

I. Prezentacja ogólnych zasad realizacji seminarium magisterskiego.

II. Przedstawienie zasad pisania prac magisterskich.

III. Przedstawienie metodologii pitching research prof. Roberta Faff z Queensland University Business School z Brisbane

IV. Ćwiczenia: Fantasy pitching research

V. Ćwiczenia: Reengineering pitching research na podstawie key paper(s) wybranego(ych) pod kątem indywidualnych tematów prac magisterskich

VI. Przedstawienie, w zależności od zainteresowań słuchaczy, wybranych tematów dotyczących zagadnień rachunkowości, w tym rachunkowości finansowej i podatkowej oraz rachunkowości zarządczej/controllingu.

Problematyka prac magisterskich w obszarze rachunkowości finansowej, w tym podatkowej, może obejmować następujące aspekty:

• Ujawnienia informacji w sprawozdaniach finansowych;

• Unikanie opodatkowania; optymalizacja opodatkowania, przeciwdziałanie uchylaniu się od opodatkowania i unikania opodatkowania;

• Różnice między wynikiem finansowym a dochodem podatkowym;

• Elastyczność finansowa, zarządzanie płynnością w przedsiębiorstwie, grupie kapitałowej, niewykorzystane zdolności zadłużeniowe, struktura kapitałowa, determinanty wyboru źródeł finansowania;

• Modele predykcji bankructwa;

• Kształtowanie wyniku finansowego (earnings management), wygładzanie zysku (income smoothing);

• Wycena przedsiębiorstw, wartość przedsiębiorstwa, wartość dla akcjonariuszy; wartość przedsiębiorstwa a koszt kapitału;

• Asymetria informacji i jej pomiar.

Problematyka prac magisterskich w obszarze rachunkowości zarządczej / controllingu może obejmować następujące aspekty:

• controlling/rachunkowość zarządcza jako system wspierający proces zarządzania organizacji (również non-profit);

• controlling/rachunkowość zarządcza ukierunkowana na wspieranie różnych podsystemów i działalności czy procesów, np. logistyki, marketingu itp.;

• analiza i istota zastosowania określonych metod i instrumentów controllingu/rachunkowości zarządczej o charakterze operacyjnym i strategicznym w działalności biznesowej oraz o specyficznych jej formach lub innych obszarach odniesienia (np. systemy rachunku kosztów i wyników, w tym rachunek kosztów i wyników ukierunkowany na działalność logistyczną czy transportową; zastosowanie technik kalkulacji dla potrzeb decyzyjnych, w tym również w logistyce, marketingu itp.; pomiar dokonań ukierunkowany na sektor usług; raportowanie; analiza koszt-wolumen-zysk);

• specjalista ds. rachunkowości zarządczej/ controller i jego rola w organizacji biorąc pod uwagę współczesne uwarunkowania rynkowe oraz różnorodne aspekty (organizacyjne i behawioralne) związane z zarządzaniem organizacją i w jej ramach - kontrolą działalności poprzez zastosowanie instrumentarium controllingu/rachunkowości zarządczej.

IV. Przedstawienie przez studentów planów prac magisterskich w ustalonym temacie oraz planowanej metodologii badania (z wykorzystaniem metodologii pitching research prof. Roberta Faff).

V. Przedstawienie przez studentów rozdziałów prac jako dowód postępów pracy.

VI. Indywidualne konsultacje

Literatura:

https://business.uq.edu.au/profile/563/robert-faff

https://www.researchgate.net/profile/Anna_Bialek-Jaworska

https://scholar.google.pl/citations?user=PjX_3Q8AAAAJ&hl=pl&oi=ao

https://www.researchgate.net/profile/Justyna_Dobroszek

https://scholar.google.pl/citations?user=tvb3nAYAAAAJ&hl=pl

Literatura zostanie dobrana do indywidualnych zainteresowań badawczych studentów.

Efekty uczenia się:

- przygotowanie pracy magisterskiej;

- poznanie literatury i badań dotyczącej wybranego tematu;

- przygotowanie do samodzielnej pracy badawczej.

Metody i kryteria oceniania:

Metody i kryteria oceniania Zaliczenie: przygotowanie referatu (rozdziału) (po jednym w każdym semestrze) ukazującego postępy w opracowywaniu tematu pracy i finalnie napisanie pracy magisterskiej.

Warunkiem zaliczenia pierwszego semestru jest przedstawienie zarysu (tematu i planu) pracy magisterskiej, bibliografii oraz przeglądu literatury (oraz reengineering pitching research na podstawie key paper(s) wybranego(ych) pod kątem indywidualnych tematów prac magisterskich). Wymagane jest zaprezentowanie koncepcji pracy na seminarium w trakcie pierwszego semestru. Warunkiem zaliczenia drugiego semestru jest skończenie przeglądu literatury, zebranie danych i przygotowanie do przeprowadzenia badania (z wykorzystaniem metodologii pitching research prof. Roberta Faff z Queensland University Business School z Brisbane, Australia).

Po trzech semestrach praca magisterska powinna być gotowa do obrony wraz z badawczym rozdziałem empirycznym.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych.
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa
tel: +48 22 55 49 126 https://www.wne.uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)