Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Finanse przedsiębiorstwa

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2400-PPMG144
Kod Erasmus / ISCED: 14.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0311) Ekonomia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Finanse przedsiębiorstwa
Jednostka: Wydział Nauk Ekonomicznych
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

seminaria magisterskie

Założenia (opisowo):

zainteresowanie tematyką finansów przedsiębiorstwa










Skrócony opis:

Podstawowym celem uczestnictwa w seminarium jest przygotowanie pracy magisterskiej z zakresu szeroko pojętych finansów przedsiębiorstwa. Praca powinna przedstawić wybrany problem badawczy w sposób wykorzystujący najnowszą literaturę, dotychczasowe badania i/lub nowoczesne metody ilościowe, a także odpowiadający aktualnym światowym standardom naukowym.

Pełny opis:

W trakcie seminarium uczestnicy zapoznają się z wybranymi najciekawszymi zagadnieniami badawczymi w obrębie zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Jako że rachunek ekonomiczny dotyczy każdego podmiotu, czy to przedsiębiorstwa nastawionego na zysk, czy non-profit, firm działających w każdym sektorze gospodarki, to przedmiotem analizy na seminarium mogą być bardzo rozmaite kwestie z zakresu finansów, jak na przykład dobór źródeł finansowania działalności gospodarczej, rentowność i ryzyko projektów inwestycyjnych, zarządzanie przepływami finansowymi przedsiębiorstwa, metody wyceny, jak i wiele innych.

Po nakreśleniu potencjalnych obszarów badawczych uczestnicy wybierają interesujący i użyteczny w ich dalszej karierze zawodowej temat pracy magisterskiej. Bazując na dokonanym wyborze, a także w oparciu o przykładowe obronione prace magisterskie studenci zapoznają się z warsztatem pisania prac. Na tym gruncie seminarzyści przeprowadzają własne prace badawcze (przegląd literatury, sformułowanie hipotez badawczych, zebranie i przygotowanie danych, estymacja modelu/prace obliczeniowe, interpretacja i dyskusja wyników) i przygotowują pracę magisterską.

Literatura:

Będzie dobierana indywidualnie do tematów powstających prac dyplomowych.

Efekty uczenia się:

Student wie jaka jest konstrukcja i struktura prac magisterskich, zdaje sobie sprawę z wagi prawidłowego określenia celu, zakresu i metody pracy. Rozumie jak przebiega proces testowania hipotez, wie jak pracować z literaturą i materiałem empirycznym tak, by przeprowadzić proces ich weryfikacji.

Student umie dokonać krytycznego przeglądu literatury oraz pracować z materiałem empirycznym. Potrafi formułować pytania i hipotezy badawcze, a także dobrać odpowiednie metody ich weryfikacji. Jest w stanie dokonać syntezy uzyskanych wyników formułując odpowiednie wnioski z analizy.

Dzięki wspólnym spotkaniom i dyskusjom nad pracami innych uczestników seminarium, student potrafi inspirować pracę innych. Potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego celu seminarium, jakim jest napisanie pracy magisterskiej. Dzięki studiom nad literaturą potrafi samodzielnie i krytycznie uzupełniać wiedzę i umiejętności.

Metody i kryteria oceniania:

Warunkiem uzyskania zaliczenia jest:

- semestr I - przedstawienie i przyjęcie planu oraz tez pracy, przedstawienie prezentacji uwzględniającej koncepcje teoretyczne, a także główne badania z zakresu tematu pracy;

- semestr II - przedstawienie części pracy zawierającej przegląd literatury (omówienie teorii i przegląd dotychczasowych badań);

- semestr III - zaprezentowanie wyników badań własnych i złożenie pracy dyplomowej

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych.
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa
tel: +48 22 55 49 126 https://www.wne.uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)