Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Język polski - poziom zaawansowany C2

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3004-POLOC2
Kod Erasmus / ISCED: 09.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0231) Języki obce Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Język polski - poziom zaawansowany C2
Jednostka: Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej Dla Cudzoziemców "Polonicum"
Grupy: Polish language course for foreigners
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

języki obce

Skrócony opis:

Lektorat języka polskiego jako obcego na poziomie zaawansowanym C2 ma dwojaki charakter. Po pierwsze realizuje materiał dydaktyczny przeznaczony dla tego poziomu kompetencji językowej (opisany szczegółowo poniżej). Po drugie, polega na zindywidualizowanej pracy ze słuchaczami, w celu eliminowania konkretnych (jednostkowych błędów). Prac na zajęciach jest wspomagana przez pisemne prace domowe (eseje), na co nie ma czasu w trakcie lektoratu. Zajmujemy się doskonaleniem wszystkich kompetencji językowych. Zajęcia są tematycznie ukierunkowane na poszerzanie wiedzy o polskiej historii, kulturze i literaturze.

Pełny opis:

Sprawność słuchania: Rozumienie wypowiedzi bezpośrednich i pośrednich, tekstów śpiewanych i mówionych tekstów prymarnych.

Sprawność czytania: Umiejętność czytania ze zrozumieniem tekstów nacechowanych stylistycznie, gwarowych i kolokwialnych. Sprawność czytania wybiórczego i szybkiego wyszukiwania informacji w tekście. Poprawa techniki czytania w języku polskim.

Interakcja: Posługiwanie się płynną polszczyzną w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Prowadzenie dyskusji na różne tematy z poszanowaniem jej zasad i wymogów. Precyzyjne formułowanie własnych myśli, stanów emocjonalnych, poglądów. Opowiadanie o sytuacjach wyobrażonych. Budowanie komizmu słownego.

Produkcja/pisanie: Pisanie dłuższych tekstów (najczęściej esejów) na wybrane tematy z zachowaniem argumentacji, uwzględnianiem cudzych poglądów, własnych przemyśleń czy intencji. Zachowanie kolejności zdarzeń, szczegółowości opisu… Przygotowanie własnych wystąpień i wcielanie się w różne role narracyjne.

Kompetencja lingwistyczna: Powinna być rozszerzana możliwie różnotematycznie do poziomu około 10 000 jednostek leksykalnych. Eliminowanie jednostkowych błędów leksykalnych i pojęciowych. Poprawianie artykulacji, intonacji i akcentowania. Eliminowanie błędów ortograficznych.

Zagadnienia gramatyczno-syntaktyczne: 1. Fleksja imienna (utrwalanie wzorów deklinacji, rzeczowniki o rozszerzonym temacie, nazwy własne, dwurodzajowość, pluralia tantum, odmiany przymiotnikowe i liczebnikowe). 2. Fleksja czasownikowa ( cechy znaczeniowo-gramatyczne, schematy koniugacyjne, aspekt i jego ogniwa, formy imiesłowowe, strony i tryby czasownika, formy nieosobowe.…). 3. Słowotwórstwo ( funkcje syntaktyczne przysłówków i ich stopniowanie, nazwy mieszkańców i czynności, przymiotniki odrzeczownikowe, cechy abstrakcyjne, deminutywa i augmentatywa, czasowniki z przedrostkami i czasowniki odimienne, skrótowce, neologizmy). 4. Składnia ( typy zdań pojedynczych, złożonych i wielokrotnie złożonych, wyrażanie poszczególnych części zdania, typy negacji, zdania bezpodmiotowe, transformacja składniowa).

Zagadnienia stylistyczne: Rodzaje stylów wypowiedzi i ich rozpoznawanie, środki stylistyczne, pytania retoryczne, dialektyzmy i kolokwializmy.

Związki frazeologiczne: związane z przyrodą, anatomią, liczbą, kolorem, miejscem i kierunkiem, historią, biblią, literaturą, mitologią, zwierzętami i roślinami…

atów może ulec zmianie (np. na prośbę studentów);

Literatura:

* Garncarek P. (2000), Czas na czasownik, Universitas, Kraków.

* Garncarek P. (2009), Nie licz na liczebnik, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.

* Mędak S. (2001), Co z czym? Ćwiczenia składniowe dla grup zaawansowanych. Universitas, Kraków.

* Kurzowa Z. (1999), Tackling Polish Verbs. WSiP, Warszawa.

* Lipińska E. (2007), Lektury podręczne, Universitas, Kraków.

* Seretny A. (2008), Per aspera ad astra, Uniwersitas, Kraków.

*Mosiołek-Kłosińska K. (1999), Formy i normy, czyli poprawna polszczyzna w praktyce, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.

* Czarnecka U., Gaszyńska M. (1992), Polubić Polskę. Ćwiczenia w czytaniu dla studentów zaawansowanych, Uniwersytet Jagielloński, Kraków.

Efekty uczenia się:

Po kursie na tym poziomie student potrafi posługiwać się biegle językiem polskim w mowie i piśmie. Rozumie wszystkie zasłyszane wypowiedzi, rozmowy, piosenki. Potrafi na wiele sposobów wyrażać swoje poglądy czy opinie, wypowiadać się intencjonalnie i emocjonalnie. Jest przygotowany do państwowego egzaminu z języka polskiego jako obcego na poziomie zaawansowanym.

Metody i kryteria oceniania:

 ocena ciągła (bieżące przygotowanie do zajęć, test końcowy  kontrola obecności, aktywność na zajęciach, ocenianie pisemnych prac domowych.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Lektorat, 60 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Piotr Garncarek, Piotr Kajak
Prowadzący grup: Piotr Garncarek
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Lektorat - Zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Lektorat, 60 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Piotr Garncarek, Piotr Kajak
Prowadzący grup: Piotr Garncarek
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Lektorat - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych.
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa
tel: +48 22 55 49 126 https://www.wne.uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)