Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Podstawy ochrony własności intelektualnej

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3005-WLAINT
Kod Erasmus / ISCED: 10.9 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Podstawy ochrony własności intelektualnej
Jednostka: Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej
Grupy: Harmonogram zajęć Slawistyki
Przedmioty obowiązkowe na 1L
Slawistyka, bohemistyka - 1. stopnia - przedmioty obowiązkowe - 1 r.
Slawistyka, bułgarystyka - 1. stopnia - przedmioty obowiązkowe - 1 r.
Slawistyka, bułgarystyka - wszystkie przedmioty
Punkty ECTS i inne: 0.50 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

zdalnie

Skrócony opis:

Przedmiot obejmuje zagadnienia związane z problematyką ochrony własności intelektualnej. Po ukończeniu szkolenia student/studentka posiada podstawowe informacje dotyczące obowiązującego prawa z zakresu ochrony własności intelektualnej i jego zastosowań.

Pełny opis:

Przedmiot obejmuje zagadnienia związane z problematyką ochrony własności intelektualnej. Po ukończeniu szkolenia student/studentka posiada podstawowe informacje dotyczące obowiązującego prawa z zakresu ochrony własności intelektualnej i jego zastosowań.

Tematyka zajęć obejmować będzie najważniejsze zagadnienia z własności intelektualnej, tj.:

- ogólne pojęcia z tematyki ochrony praw własności intelektualnej;

- podział praw własności intelektualnej;

- prawo autorskie - czy wolno kopiować książki, jak legalnie korzystać z wyników prac badawczych czy publikacji, ochrona twórczości - prawa osobiste i materialne;

- zdolność patentowa - wymogi uzyskania ochrony patentowej;

- informacja patentowa - źródła informacji, bazy danych, rodzaje badań patentowych;

- praktyczne przykłady funkcjonowania ochrony patentowej;

- ścieżka postępowania z nowym wynalazkiem;

- zasady prawa patentowego istotne z punktu widzenia kontekstu akademickiego.

Literatura:

- Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity - Dz. U. z 2003, nr 119, poz. 1117 z późniejszymi zmianami)

- Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku tekst jednolity Dz.U.2006 Nr 90, poz. 631 z późniejszymi zmianami

- Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o grach hazardowych

- Ustawa z dnia 19 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

- Barta J., Markiewicz R., Prawa autorskie i prawa pokrewne, Kraków 2004

- Karpowicz A., Podręcznik Prawa Autorskiego, Warszawa 2002

- Łazewski M., Gołębiowski M., Własność intelektualna, Warszawa 2006

- www.akademiaparp.gov.pl

Efekty uczenia się:

WIEDZA

Student/Studentka zna i rozumie:

- podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego;

- zasady i normy etyczne;

- aktualne regulacje prawne związane z ochroną własności intelektualnej (autorskie prawa majątkowe i osobiste, możliwości patentowe)

Metody i kryteria oceniania:

Test zaliczeniowy.

Rozkład pracy studenta/studentki:

- zapoznanie się z materiałami udostępnionymi przez prowadzącego: 2 h - 0,25 ECTS

- przygotowanie do testu: 2h - 0,25 ECTS

Łącznie: 0,5 ECTS

Zasady wykorzystania na zajęciach sztucznej inteligencji:

Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pracach pisemnych i prezentacjach zaliczeniowych określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku.

W związku z tym, że jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki jest sprawne i profesjonalne posługiwanie się polszczyzną pisaną, a w szczególności stylem naukowym, zabrania się wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji do przygotowania, korekty i redakcji tekstów.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2024/25" (zakończony)

Okres: 2025-02-17 - 2025-06-08
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Kurs internetowy, 4 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Elżbieta Kaczmarska-Zglejszewska
Prowadzący grup: Elżbieta Kaczmarska-Zglejszewska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Kurs internetowy - Zaliczenie

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2025/26" (w trakcie)

Okres: 2026-02-16 - 2026-06-07
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Kurs internetowy, 4 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Anna Jakubowska, Angelika Niewiadomska
Prowadzący grup: Angelika Niewiadomska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Kurs internetowy - Zaliczenie
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych.
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa
tel: (+48) 22 55 49 126 https://www.wne.uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.2.0.0-11 (2025-12-17)