Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Poetyka z elementami teorii literatury [3001-P1A1PL] Rok akademicki 2024/25
Ćwiczenia, grupa nr 2

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Poetyka z elementami teorii literatury [3001-P1A1PL]
Zajęcia: Rok akademicki 2024/25 [2024] (w trakcie)
Ćwiczenia [CW], grupa nr 2 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy czwartek, 11:30 - 13:00
sala 8
Budynek Wydziału Polonistyki jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Data i miejsceProwadzący
2024-12-12 11:30 : 13:00 sala 8
Budynek Wydziału Polonistyki
2024-12-19 11:30 : 13:00 sala 8
Budynek Wydziału Polonistyki
2025-01-09 11:30 : 13:00 sala 8
Budynek Wydziału Polonistyki
2025-01-16 11:30 : 13:00 sala 8
Budynek Wydziału Polonistyki
2025-01-23 11:30 : 13:00 sala 8
Budynek Wydziału Polonistyki
Część spotkań jest ukryta - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Liczba osób w grupie: 26
Limit miejsc: 27
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Magda Nabiałek
Literatura:

Teksty teoretyczne pochodzą z listy lektur egzaminacyjnych. Utwory literackie pozwalające na omówienie konkretnych zagadnień zostaną podane na pierwszych zajęciach razem ze szczegółowym sylabusem zajęć.

Zakres tematów:

Tematy podjęte na zajęciach dotyczyć będą kolejno następujących bloków zagadnień:

- wersologii (m.in. systemów wiersza polskiego; terminologii opisu wiersza; koncepcji podwójnej delimitacji wg Marii Dłuskiej; granic wiersza numerycznego i problematyki związanej z opisem wiersza wolnego);

- stylistyki oraz tropów (ze szczególnym uwzględnieniem stylizacji, pastiszu, parodii, ironii, teorii metafory i metonimii);

- narratologii (m.in. relacji osobowych w komunikacji literackiej; typów narracji i problematyczności tej klasyfikacji, technik narracyjnych; form opisu i analizy dzieła prozatorskiego; kategorii czasoprzestrzeni w dziele prozatorskim; morfologii bajki wg Władimira Proppa);

- dramatologii (m.in. teorii tragedii ; relacji między dramatem a teatrem; komunikacji w dramacie i specyfiki słowa dramatycznego, terminologii opisu dramatu);

- genologii (m.in. problematyczności związanej z kategoryzacją rodzajową i gatunkową, gatunków literackich w ujęciu diachronicznym i synchronicznym; sytuacji gatunku we współczesnej literaturze i kulturze).

Metody dydaktyczne:

Zajęcia będą opierały się przede wszystkim na wspólnej analizie tekstów teoretycznych z jednoczesnym wykorzystaniem w praktyce określonych pojęć, koncepcji i metod do analizy konkretnych utworów literackich.

W zależności od gotowości grupy osób studiujących do podjęcia pracy grupowej prowadząca dopuszcza możliwość przygotowania wspólnie przez kilka osób prezentacji dotyczących konkretnych zagadnień z zakresu poetyki.

Ponadto przynajmniej jedne zajęcia zostaną poświęcone przygotowaniu osób studiujących do pracy nad samodzielnymi analizami (których zwieńczeniem będą prace semestralne). Po lekturze przedstawionych prac prowadząca dopuszcza możliwość wspólnego omówienia najważniejszych kwestii z nimi związanych, a także rozmowy dotyczącej wyzwań, z którymi w realizacji tego zadania mierzyły się osoby studiujące.

Kolokwia ( po jednym na semestr) pełnić mają przede wszystkim funkcję informacji zwrotnej, która da osobom studiującym możliwość zorientowania się, w jakim stopniu panują one nad omówionym już materiałem.

Metody i kryteria oceniania:

Warunkiem zaliczenia ćwiczeń z poetyki z elementami teorii literatury jest pozytywna ocena z dwóch prac semestralnych oraz zaliczenie dwóch kolokwiów ( po jednym na każdy semestr).

Szczegółowe informacje dotyczące wymagań związanym z przygotowaniem prac semestralnych zostaną zaprezentowane osobom studiującym z odpowiednim wyprzedzeniem przez prowadzącą. W przygotowaniu pisemnej pracy zaliczeniowej autor zobowiązany jest ujawnić, czy, w jaki sposób i w jakich częściach pracy korzystał z narzędzi sztucznej inteligencji. Narzędzia sztucznej inteligencji nie mogą być wykorzystywane do stworzenia tekstu pracy (w całości lub częściach), jego korekty i redakcji.

Zaliczenie obu semestrów ćwiczeń jest warunkiem przystąpienia do egzaminu. Zakres egzaminu odpowiada programowi znajdującemu się w części ogólnej sylabusa (ćwiczenia obejmują jedynie wybrane zagadnienia).

Dopuszczalne są dwie nieobecności w semestrze. Powyżej tej liczby (z wyłączeniem przypadków bezzwłocznie udokumentowanych np. zwolnieniem lekarskim) nie ma możliwości zaliczenia zajęć.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych.
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa
tel: +48 22 55 49 126 https://www.wne.uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-7 (2024-10-21)