Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Efektywna analiza danych w programie MS Excel

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2400-ZEWW874
Kod Erasmus / ISCED: 14.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0311) Ekonomia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Efektywna analiza danych w programie MS Excel
Jednostka: Wydział Nauk Ekonomicznych
Grupy: Przedmioty kierunkowe do wyboru - studia II stopnia EP - grupa 1 (3*30h)
Przedmioty kierunkowe do wyboru - studia II stopnia IE - grupa 1 (6*30h)
Przedmioty kierunkowe do wyboru- studia I stopnia EP
Przedmioty wyboru kierunkowego dla studiów licencjackich IE
Przedmioty wyboru kierunkowego dla studiów licencjackich MSEM
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

nieobowiązkowe

Skrócony opis:

Szkolenie Efektywna praca w programie MS Excel skierowane jest do osób pracujących w Excelu i chcących:

- usystematyzować wiedzę Excelową oraz dowiedzieć się jak sprawniej wykonywać swoją codzienną pracę;

- poznać efektywniejsze metody pracy (skróty klawiaturowe, narzędzia, funkcje, metody);

- zapoznać się z nowymi funkcjami oraz narzędziami Excela 365 i przekonać się jakie dają one możliwości;

- pogłębić swoją wiedzę z zakresu analizy i wizualizacji danych;

- nauczyć się tworzenia interaktywnych dashboardów;

- potrafić zautomatyzować tworzone w Excelu analizy.

Pełny opis:

Kurs skierowany jest do osób, których dotyczy choć jeden z powyższych punktów. Jego program został dostosowany do najnowszych trendów na rynku i oczekiwań pracodawców z uwzględnieniem nowości z Excela 365. Zakres materiału obejmuje wszystkie etapy analizy danych- od przygotowania danych, przez wykonywanie analiz, po tworzenie interaktywnych formularzy i automatycznie aktualizujących się raportów prezentowanych w formie dashboardów biznesowych. Duża waga przykładana jest nie tylko do zawartości merytorycznej i graficznej wykonywanych analiz, ale również wskazania dobrych praktyk pracy w Excelu z wykorzystaniem zaawansowanych funkcji i narzędzi, umożliwiających automatyzację wszystkich procesów. Dzięki temu wykonywane przez nas analizy będą nie tylko efektowne, ale i efektywne, a utworzone przez nas szablony będą łatwe do modyfikacji i wykorzystania w przyszłych projektach.

Zakres szkolenia obejmuje wszystkie najważniejsze zagadnienia na poziomie zaawansowanym, m.in. zaawansowane funkcje wyszukiwania i adresu, zakresy dynamiczne, zaawansowane funkcje obliczeń warunkowych, funkcje bazodanowe, dynamiczne tablice w Excelu 365, zaawansowane formatowanie warunkowe i sprawdzanie poprawności danych, zaawansowane tabele przestawne, zaawansowane wykresy, formanty formularza, tworzenie automatycznych raportów, zastosowania Excela w biznesie.

Kurs ten dedykowany jest osobom, które pracują na co dzień w Excelu i znają go na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym (m.in. używają funkcji logicznych i wyszukiwania, znają odwołania względne/bezwzględne, potrafią porządkować dane i pracują na tabelach przestawnych), bądź ukończyły kurs pt. „Wstęp do analizy danych w programie MS Excel”.

Tematyka zajęć:

1. Zaawansowane funkcje wyszukiwania i adresu.

Funkcja X.WYSZUKAJ (w dwuwymiarowym wyszukiwaniu), funkcja INDEKS, PODAJ.POZYCZJĘ, X.DOPASUJ. Zakresy dynamiczne, funkcja PRZESUNIĘCIE, funkcja ADR.POŚR, nazywanie zakresów.

2. Zaawansowanie funkcje obliczeń warunkowych.

Zaawansowane testy logiczne, funkcja WARUNKI, PRZEŁĄCZ, funkcje zliczania warunkowego LICZ.JEŻELI, LICZ.WARUNKI, funkcje warunkowych obliczeń SUMA.JEŻELI, SUMA.WARUNKÓW, ŚREDNIA.JEŻELI, ŚREDNIA.WARUNKÓW, MAX.WARUNKÓW, MIN.WARUNKÓW, funkcje baz danych, konstrukcja kryteriów w funkcjach baz danych.

3. Tablice dynamiczne.

Nowe funkcjonalności Excela 365, dynamiczne tablice, rozlewające się zakresy, funkcja FILTRUJ, SORTUJ, UNIKATOWE, SEKWENCJA. Połączenie dynamicznych tablic z funkcjami warunkowymi i funkcjami wyszukiwania.

4. Formatowanie warunkowe.

Szybkie formatowanie warunkowe, reguły wyróżniania komórek, reguły pierwszych i ostatnich, paski danych, skale kolorów, zestawy ikon, tworzenie niestandardowych reguł, tworzenie zaawansowanych reguł przy użyciu funkcji.

5. Sprawdzanie poprawności danych.

Zaawansowane sprawdzanie poprawności danych przy użyciu formuł. Dynamiczne listy w poprawności danych z użyciem funkcji PRZESUNIĘCIE, UNIKATOWE, SORTUJ, czy FILTRUJ.

6. Zaawansowane tabele przestawne.

Grupowanie i filtrowanie zmiennych, statystyki i zaawansowane opcje obliczeń, pola i elementy obliczeniowe, wykresy przestawne, tworzenie tabel przestawnych z zewnętrznych źródeł danych, fragmentatory i osie czasu.

7. Formanty formularza.

Kontrolki typu: etykieta, przycisk, pole listy, pole kombi, przycisk pokrętła, pasek przewijania, pole wyboru, przycisk opcji, pole grupy. Tworzenie dashboardów biznesowych z wykorzystaniem formantów, m.in. kalkulator lokat, wyszukiwarka ofert w oparciu o funkcje FILTRUJ, dynamiczny wykres w oparciu o dane podane w formantach.

8. Sprawdzanie poprawności danych.

Analiza wbudowanych kryteriów i tworzenie własnych, tworzenie formularzy odpornych na błędy (m.in. wartości spoza listy, zduplikowane wartości, pozostawienie pustych obserwacji).

9. Zastosowanie Excela w biznesie.

Zaawansowane tabele przestawne. Zaawansowane, niestandardowe wykresy. Tworzenie dashboardu przy pomocy tabel przestawnych, wykresów i fragmentatorów. Tworzenie dashboardu z elementami graficznymi i niestandardowymi wykresami. Automatyzacja pracy z wykorzystaniem dynamicznych tablic. Praca z dużymi danymi, analiza wydajności funkcji Excela.

10. Dashboardy biznesowe.

Rzeczywiste przykłady biznesowe dla danych o zróżnicowanym typie i strukturze. Tworzenie raportów analitycznych.

Uwagi:

1. Zajęcia odbywają się w formie elearningu (pełne materiały do zajęć wraz z rozwiązaniami oraz przygotowane wcześniej filmy instruktarzowe wyjaśniające omawiane zagadnienia – brak zajęć na żywo) na platformie: https://elearning.wne.uw.edu.pl.

2. Kurs jest częścią ścieżki edukacyjnej pt. „Dashboardy analityczne z wykorzystaniem narzędzi Business Intelligence”, po ukończeniu której uczestnicy otrzymują certyfikat. Szczegóły na stronie WNE UW (Student > Ścieżki edukacyjne).

3. Istnieje możliwość realizacji kursów „Efektywna analiza danych w programie MS Excel” i „Dashboardy i narzędzia Power Excel” w jednym semestrze, w jednym semestrze. Oba kursy składają się z 6 bloków po 5 godzin dydaktycznych każdy i będą realizowane jeden po drugim. Kurs „Efektywna analiza …” do połowy listopada, a kurs „Dashboardy …” od połowy listopada.

Literatura:

materiały własne

Efekty uczenia się:

Słuchacz uzyskał umiejętność wydajnego i efektywnego posługiwania się programem MS Excel i wykorzystania jego zaawansowanych narzędzi oraz funkcji. Tematyka kursu obejmowała następujące zagadnienia: przygotowanie danych do analizy (funkcje tekstowe oraz wyszukiwania i adresu), pracę z bazami danych (tworzenie tabel, odwołania dynamiczne, definiowanie zakresów dynamicznych), analiza danych (funkcje zliczania i obliczeń warunkowych, funkcje bazodanowe i tablicowe, zaawansowane tabele przestawne), tworzenie automatycznych raportów (tablice dynamiczne i nowości Excela 365), tworzenie interfejsu użytkownika dla raportów (formatowanie warunkowe, sprawdzanie poprawności, formanty formularza). Zdobyta na kursie wiedza pozwala na m.in. tworzenie zaawansowanych raportów i interpretowanie uzyskanych w nich wyników.

Metody i kryteria oceniania:

Na końcową ocenę składają się:

• zbiorcza praca domowa

• dodatkowa aktywność na forach dyskusyjnych

Punktacja:

Punkty Ocena

[0-50) 2

[50-60) 3

[60-70) 3,5

[70-80) 4

[80-90) 4,5

[90-100) 5

od 100 5!

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2024/25" (zakończony)

Okres: 2024-10-01 - 2025-01-26
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Kurs internetowy, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Przemysław Kusztelak
Prowadzący grup: Przemysław Kusztelak
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Kurs internetowy - Zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2025/26" (jeszcze nie rozpoczęty)

Okres: 2025-10-01 - 2026-01-25

Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Kurs internetowy, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Przemysław Kusztelak
Prowadzący grup: Przemysław Kusztelak
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Kurs internetowy - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych.
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa
tel: +48 22 55 49 126 https://www.wne.uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.2.0-7 (2025-06-25)