Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Żydowski Uniwersytet Otwarty

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 8116-ZUO-OG
Kod Erasmus / ISCED: 08.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0220) Nauki humanistyczne Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Żydowski Uniwersytet Otwarty
Jednostka: Teatr Żydowski – Centrum Kultury Jidysz
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne IPSIR, studia zaoczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Przedmioty ogólnouniwersyteckie Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz
Strona przedmiotu: http://jidyszland.pl/zuo
Punkty ECTS i inne: 5.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Przedmiot dla studentów, którzy chcą wzmocnić swoje kompetencje kulturowe, poznać i pogłębić swoją wiedzę z zakresu tematyki żydowskiej. Na podstawie porozumienia zawartego z Uniwersytetem Warszawskim przedmiot pn. „Żydowski Uniwersytet Otwarty" będzie uznawany jako przedmiot równoważny przedmiotom ogólnouniwersyteckim.

Osoby, które zarejestrowały się na przedmiot mają obowiązek wykupić karnet. W przypadku niewykupienia karnetu należy wyrejestrować się z przedmiotu w czasie trwania I lub II tury rejestracji na przedmioty ogólnouniwersyteckie.


Tryb prowadzenia:

zdalnie

Skrócony opis:

Przedmiot dla studentów, którzy chcą wzmocnić swoje kompetencje kulturowe, poznać i pogłębić swoją wiedzę z zakresu tematyki żydowskiej.

Osoby, które zarejestrowały się na przedmiot mają obowiązek wykupić karnet. W przypadku niewykupienia karnetu należy wyrejestrować się z przedmiotu w czasie trwania I lub II tury rejestracji na przedmiotu ogólnouniwersyteckie.

Zajęcia płatne: 200 zł za semestr.

Wpłaty na konto: 60 1240 6292 1111 0010 4807 3364

Teatr Żydowski, ul. Senatorska 35

00-099 Warszawa

Pełny opis:

Przedmiot dla studentów, którzy chcą wzmocnić swoje kompetencje kulturowe, poznać i pogłębić swoją wiedzę z zakresu tematyki żydowskiej.

Zakres tematów: literatura, sztuka, historia i kultura żydowska; judaizm; związki pomiędzy kulturą polską a żydowską i wzajemne oddziaływania dziedzictwa kulturowego; wkład społeczności żydowskiej w proces tworzenia polskiego dziedzictwa kulturowego i narodowego; więzi łączące dziedzictwo ze współczesnością.

Kolejny semestr ŻUO ogniskuje się wokół kategorii TRANSGRESJI. „Transgresja jest gestem dotyczącym granicy” - pisał w „Przedmowie do Transgresji” Michel Foucault (tłum. T. Komendant). W semestrze zimowym 2024/2025 będzie nas zarówno interesować filozoficzny i teoretyczny potencjał transgresji, różne rozumienia kategorii TRANS-, jak i przede wszystkim różne zjawiska kultury żydowskiej, które skupiają się wokół doświadczania przekraczania granic i norm: językowych, kulturowych, artystycznych czy cielesnych. Jak zwykle będziemy nasze rozważania prowadzić na różnych polach - historycznym, literackim, filmowym, artystycznym i sięgać do zjawisk kultury dawnej, jak i współczesnej. Przyjrzymy się trangresyjnym postaciom i praktykom. Nie zapominamy też o mistrzyni transgresji, Marii Janion, której badaniom nad problematyką żydowską poświęcimy blok wykładów.

W semestrze letnim zajmiemy się szeroko pojętą kategorią miasta w kulturze - w wymiarze historycznym, społecznym i artystycznym. Opowiemy o typowej architekturze miasteczek żydowskich w Europie Wschodniej i o modernistycznych projektach takich, jak Miasto Park Leśny Śródborów czy Tel Awiw. Zajmiemy się żydowskimi topografiami przed i po Zagładzie, będziemy się przyglądać transformacjom przestrzeni (po)żydowskiej, dyskutując o miastach takich, jak Warszawa, Wrocław czy Lwów. Przyjrzymy się rozmaitym reprezentacjom przestrzeni miejskiej w literaturze i sztuce dawnej i nowoczesnej. Poruszymy temat miasta i wojny, problematykę ruin i gruzów oraz materialnego dziedzictwa żydowskiego w kontekście nie tylko Zagłady, ale także obecnie toczących się wojen. Porozmawiamy o ochronie dziedzictwa i mieście jako przestrzeni performowania pamięci. Semestrowi towarzyszyć będą warsztaty i spotkania z przedstawicielami organizacji zajmujących się przestrzenią miejską.

Wśród naszych wykładowców znajdą się badacze i badaczki z całej Polski i nie tylko, m.in.: Bella Szwarcman-Czarnota, Jacek Leociak, Mariana Tarchanyn i inni. Przybliżą oni tematy takie jak: poetyka makabry, groza w literaturze jidysz, Holokaust w komiksie i literaturze dla dzieci i młodzieży.

Literatura:

Literatura zostanie podana w trakcie realizacji zajęć.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu przedmiotu student:

- zna i rozumie najważniejsze zagadnienia z zakresu literatury, sztuki, teatru, historii i kultury żydowskiej oraz etyki judaizmu,

- potrafi wskazać związki pomiędzy kulturą polską a żydowską,

- potrafi dokonać analizy kontaktów polsko- żydowskich,

- potrafi wskazać wzajemne oddziaływania i inspiracje dziedzictwa kulturowego,

- uświadamia sobie złożoność procesów kulturotwórczych, związki kultury polskiej i żydowskiej, wzajemne przenikania się kultur,

- nabywa kompetencji w zakresie odbioru różnych dzieł kultury,

- potrafi twórczo wykorzystać zdobytą wiedzę,

- potrafi uznać wkład społeczności żydowskiej w proces tworzenia polskiego dziedzictwa kulturowego i narodowego,

- jest świadomy równoważnej godności kultur oraz więzi łączącej dziedzictwo ze współczesnością.

Metody i kryteria oceniania:

Obecność na zajęciach oraz test zaliczeniowy u jednego z wybranych wykładowców na koniec semestru.

Każdy student, który będzie obecny na 75% zajęć (dopuszczalna liczba nieobecności w semestrze: 5) realizowanych w ramach przedmiotu oraz uzyska pozytywną ocenę z zaliczenia końcowego otrzyma 5 pkt. ECTS.

Praktyki zawodowe:

-

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2024/25" (zakończony)

Okres: 2024-10-01 - 2025-01-26
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 75 godzin, 50 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Dominika Ludwig
Prowadzący grup: Bella Szwarcman-Czarnota
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2024/25" (zakończony)

Okres: 2025-02-17 - 2025-06-08
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 75 godzin, 50 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Dominika Ludwig
Prowadzący grup: Bella Szwarcman-Czarnota
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych.
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa
tel: (+48) 22 55 49 126 https://www.wne.uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.2.0-8 (2025-07-09)